

Ręcznie tkana bawełna, z melanżową fakturą.
Ręcznie tkana bawełna w Indiach, to nie tylko nobliwy surowiec. To przede wszystkim symbol walki milionów ludzi, na czele z Mahatmą Gandhim, o niepodległość Indii. Właśnie ręcznie tkana bawełna, jedwab i wełna, stały się symbolem i środkiem do walki o wolność.
Jednak poza chlubną historią jest tez aspekt kulturowy, artystyczny. Hindusi wytwarzające takie tkaniny mówią o sobie: rzemieślnicy. Ale to poniekąd artyzm zaklęty w użytkowe rzemiosło. Nadaje się na makatę, zasłonę, obrus i na plażę. niemniej warto pamiętać, że bawełna ręcznie tkana jest delikatniejsza, niż ta tkana maszynowo.
Tkanina jest delikatna, miękka, wiotka, niezbyt gęsta. Melanżowe tło uwidacznia rękodzielniczą pracę. Zarówno tkacką, jak i wzorniczą. Wygląda poniekąd jak kilim, choć wzór jest naniesiony, nie utkany.
Nadruk wykonany został ręcznie, zatem niewielkie przesunięcia wzoru lub drobne kropki farby są jedynie efektem wytworu rękodzieła.
Polecam prać ręcznie w letniej wodzie. Kilka pierwszych prań może być "kolorowych", tzn. turkusowych. Tkaniny ręcznie tkane mogą skurczyć się po praniu ok. 5%
UWAGA!
Kolor staram się oddać jak najdokładniej, jednak różnorodność wyświetlaczy / monitorów może być powodem niewielkiego przekłamania. Dlatego w razie wątpliwości bardzo proszę o kontakt. Kolor tła ma kolory ciepłego różu, obok jest bordo, brunatny, pomarańczowy, blady pomarańcz. Wzór ma w sobie granat, czarny, brunatny i zielony.
CIEKAWOSTKA
Wzór z tkaniny, to obraz inspirowany oryginalną płaskorzeźbą z różowego piaskowca, w pałacu w Bikkaner - Junagarh Fort, z przepięknej XV-wiecznej sali królewskiej. Setki metrów kwadratowych takich zabytków pokrywają ściany tej budowli. Są przepiękne i intrygujące! Warto obejrzeć je na żywo ;)
Zobacz także
Na razie nie dodano żadnej recenzji.