Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Bawełna Tkana Ręcznie

Bawełna tkana ręcznie, to w Indiach zarówno tradycja, jak i odrodzenie. Od tysięcy lat uprawia się ją w tamtym rejonie, a jeszcze dłużej tka niesamowite tkaniny. Drewniane krosna, o różnych rozmiarach i wyglądzie, to efekt pracy i ulepszeń wielu regionów i kultur. Na Południu Indii produkuje się aktualnie najwięcej surowca, jak i tkanin. W całych Indiach wytwarza się natomiast odzież z tych tkanin. Zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną. Różnorodność gatunków bawełny indyjskiej, jej kolorów, sposobów tkania, przyprawiają o zawrót głowy.

Nasza ręcznie tkana bawełna, to pokłosie walki Mahatmy Gandhiego i jego zwolenników, o niepodległość. Brytyjczycy posunęli się w osaczaniu ludności Indii do paradoksalnych zachowań. Hinduską bawełnę przetwarzali we własnych zakładach, po czym wywozili ją do swojego kraju, a następnie przywozili do okupowanych Indii w postaci gotowych, zachodnich ubrań, promując tenże styl ubioru. Udało im się zakorzenić w jakimś stopniu europejska modę w tym kraju. Jednak Mahatma Gandhi, jako jeden ze sposobów walki o niepodległość i niezależność swojego kraju i narodu, rozpoczął ruch, który promował i kultywował powrót do ręcznego tkania jedwabiu, bawełny i wełny. Zaczęto wracać do tradycyjnych tkanina, strojów, a przede wszystkim była w tym szansa na ominięcie pośrednictwa brytyjskich fabryk. I tak do dziś możemy korzystać z tej spuścizny, którą prezentujemy w postaci tkaniny idealnej na letnie sukienki, tuniki, spódnice, zasłonki i wiele innych magicznych wytworów krawieckich rak. 

Aktywne filtry