Kategorie
Poradniki

Materiały odzieżowe – jakie powinniśmy wybierać?

Tkaniny i dzianiny otaczają nas z każdej strony. Codziennie zakładamy na siebie kilka warstw ubrań, a w domu korzystamy z tekstyliów właściwie w każdym pomieszczeniu. Czy jednak przyszło Ci do głowy zastanowić się, jakie materiały odzieżowe i ich rodzaje znamy oraz które są najzdrowsze? Jeśli tak, ten artykuł to idealna lektura dla Ciebie!

Materiały odzieżowe i ich podział

Podstawowy podział materiałów to klasyfikacja na tkaniny i dzianiny. Tkaniny są, jak mówi sama nazwa, tkane na krosnach, podczas gdy dzianiny tworzy się na maszynach dziewiarskich lub ręcznie na drutach czy szydełku. Co więcej, mogą one mieć różne sploty, które różnią się między sobą w dotyku czy z wyglądu. Najważniejszy z punktu widzenia osoby noszącej dane ubranie jest jednak podział włókien na naturalne, syntetyczne oraz sztuczne. 

Materiały odzieżowe naturalne, sztuczne i syntetyczne 

Materiały naturalne to takie, które uszyto z włókien naturalnie występujących w przyrodzie uzyskiwanych z części roślin lub od zwierząt. Najbardziej znany przykład to bawełna. 

Materiały sztuczne charakteryzują się tym, że choć również korzysta się w ich produkcji z surowców naturalnych, to tworzone są one od podstaw w laboratorium. Właśnie do tej kategorii zaliczana jest popularna ostatnio wiskoza, którą produkuje się z celulozy drzewnej. 

Ostatnim rodzajem materiałów są włókna syntetyczne, np. poliester. Różnią się one od sztucznych tym, że tworzy się je nie tylko w laboratorium, ale też ze składników niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Niektórzy nazywają materiały syntetyczne sztucznymi, jednak w istocie traktowanie tych nazw zamiennie jest błędem.

Jakie włókna są najzdrowsze? Gdzie kupować odzież dobrej jakości?

Które materiały odzieżowe są więc najzdrowsze? Zdecydowanie, kiedy mamy taką możliwość, warto sięgać po włókna naturalne, ewentualnie sztuczne. Pozwalają one skórze oddychać i dobrze wchłaniają wodę, czego nie można powiedzieć o syntetykach. To właśnie dlatego w koszulce z poliestru spocimy się o wiele bardziej niż w tej bawełnianej. Materiały sztuczne, takie jak wiskoza, ponieważ powstają z surowców naturalnych, również mają jednak właściwości oddychające. Mogą więc być świetnym zamiennikiem dla bawełny. Dlatego też część ubrań sprzedawanych w sklepie z-indii.pl, szczególnie z kategorii Odzież Letnia, jest uszytych właśnie z przyjemnej w dotyku, oddychającej wiskozy, choć jeśli wolisz nosić odzież wykonaną ze stuprocentowej bawełny, również znajdziesz tam takiej wiele. Wejdź na stronę sklepu i przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *