Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Sari – nie tylko dla Hindusek 

Tradycyjne stroje indyjskie, choć nie eksponują zbyt wiele ciała, urzekają bogactwem barw. Kobiety ubrane w sari widuje się jednak już nie tylko w Indiach. Dostrzec je można coraz częściej na ulicach krajów zachodnich. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego tradycyjnego ubioru, który inspiruje współczesnych projektantów? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj nowe spojrzenie na modę! 

Sari  czym jest?  

Z pewnością nawet osoby nieobyte z kulturą Indii słyszały choć raz o sari. Faktycznie, popularność tego elementu garderoby jest tak duża, że wykracza poza swój macierzysty kraj. Czym jednak dokładnie jest sari? Kojarzy się ono z długą do ziemi suknią, spódnicą lub tuniką, jednak prawda może okazać się nieco zaskakująca. Sari jest bowiem pasem materiału, który się nie zszywa, a jedynie drapuje na odpowiedni kształt. Jego imponująca długość wynosząca 5-6 metrów, pozwala założyć go na wiele sposobów, a nawet wykorzystać w innej roli, np. do dekoracji wnętrz. Co ciekawe, pierwsza wzmianka o sari pojawia się w eposie datowanym na V lub VI w. p.n.e. Opowiada on o księżniczce broniącej się przed napastującym ją mężczyzną. Za sprawą interwencji bóstw materiał jej sari wydłużał się w nieskończoność, uniemożliwiając rozebranie kobiety! 

Indyjski must have  

Nie jest przesadą stwierdzenie, że ulice Indii obfitują w kobiety ubrane w sari. Młodsze pokolenia, zwłaszcza z tych bardziej zamożnych rodzin, sięgają wprawdzie po stroje charakterystyczne dla Europy czy Ameryki, jednak podczas uroczystości można spodziewać się, że większość gości płci żeńskiej będzie ubrana jednak bardziej tradycyjnie. Taki ubiór idealnie pasuje bowiem do tamtejszych kręgów kulturowych. Nie odsłania zbyt wiele, jednak jest przy tym wystarczająco przewiewne, by przetrwać upały.  

Za co i Ty pokochasz sari? 

Z mody Hindusek warto czerpać inspiracje także w naszym klimacie. Dobrej jakości sari jest bowiem przewiewne i daje niezwykły komfort noszenia w każdą pogodę. Do tego robi niezwykłe wrażenie wizualne, ponieważ sari ze sklepów indyjskich są wręcz bajecznie kolorowe. Co więcej, można wykorzystać je na mnóstwo sposobów. Poza udrapowaniem na kształt tuniki, nic nie stoi na przeszkodzie, by potraktować pas materiału jako surowiec na dziecięcą sukienkę lub domowe tekstylia. Ograniczeniem jest właściwie tylko nasza wyobraźnia. 

Jakie wybrać i gdzie kupić? 

Najlepszym wyborem będzie oczywiście sari bawełniane. Bawełna to materiał trwały oraz, co istotne, pozwalający skórze oddychać. Nabyć je można w sklepie z-indii.pl. Jest to najwyższej klasy import z Indii. Współcześnie spotkać można również sari z syntetycznych tkanin, jednak odradzamy sięganie po tego typu ubrania. Ich noszenie zwłaszcza w ciepłe dni nie będzie tak komfortowe jak tych wykonanych z bawełny czy satyny. 

Jak nosić sari, czyli jeden materiał, wiele możliwości  

Indyjskie kobiety zakładają zwykle sari na halkę oraz krótką bluzeczkę. Następnie owijają materiał wokół swojej talii, a jedną część przerzucają przez ramię. Niektóre panie decydują się spiąć materiał agrafką, choć warto wiedzieć, że tradycyjnie przekłucie materiału czyniło go nieczystym. Ten sposób drapowania sari to tylko jedna z wielu możliwości. Tak naprawdę można stworzyć z niego wymarzone okrycie wierzchnie, sukienkę czy spódnicę według swoich marzeń i możliwości. Warto więc dać szansę sari i samemu rozpocząć swoją przygodę z tym niezwykłym strojem.