Kategorie
Poradniki

Słoń – co symbolizuje dla mieszkańców Indii?

Słonie to jedne z najciekawszych zwierząt, jakie znamy. Ich potężne gabaryty, a przy tym pewnego rodzaju majestatyczność od wieków wzbudzają zachwyt wśród dzieci i dorosłych. W Europie najczęściej mamy okazję oglądać słonie w ogrodach zoologicznych, gdzie możemy spotkać dwa ich gatunki – afrykański i indyjski. Czy wiesz, że na terenie Indii słoniom przypisuje się fascynującą symbolikę? Dowiesz się o niej więcej z tego wpisu!

Słonie indyjskie – na początek trochę faktów

Słoniem indyjskim nazywamy jeden z trzech obecnie występujących gatunków rodziny słoniowatych. W rzeczywistości bytuje on nie tylko w Indiach, ale na terenie całej Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, preferując zwłaszcza tamtejsze lasy tropikalne. Charakterystyczną cechą każdego słonia jest zakończona wyrostkiem chwytnym trąba. Słonie indyjskie mają krótką szyję, krępy tułów i małe uszy. To właśnie po uszach najłatwiej odróżnić ten gatunek od ich afrykańskich kuzynów, którzy posiadają je o wiele większe. Słonie żyją w stadach, są aktywne w dzień i w nocy, a porozumiewają się ze sobą dźwiękami niesłyszalnymi dla człowieka.

Słoń w kulturze indyjskiej – jakie znaczenie ma jego wizerunek?

Z pewnością każdy z nas choć raz widział figurkę słonia z charakterystycznie uniesioną do góry trąbą. Takie przedstawianie tego zwierzęcia ma sprowadzać na patrzącego szczęście, czego źródeł należy dopatrywać się w mitologii hinduskiej. Słoń jest uważany za inkarnacje jednego z tamtejszych bogów, Ganesa. Zwierzę to zwykło się więc otaczać czcią i uważać za symbol mądrości, władzy, dobrobytu i pomyślności. Na terenie Indii nie brak więc posągów z wizerunkiem człowieka z głową słonia lub właśnie słonia z trąbą do góry. Przyozdobiony w uroczyste, kolorowe szaty słoń bierze też udział w religijnych obchodach w niektórych miastach. My również jesteśmy absolutnie zafascynowani tymi niezwykłymi zwierzętami, dlatego też w sklepie z-indii.pl możecie kupić importowane z Indii narzuty z wizerunkiem słonia. Zakupienie jednej z nich pozwoli wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny, orientalny klimat i być może stanie się inspiracją do poszukania jeszcze większej ilości informacji o słoniach indyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *