Kategorie
Poradniki

Rayon – co to za materiał?

Rayon to jeden z materiałów używanych do produkcji odzieży. Wykorzystuje się go również, szyjąc ubrania indyjskie. Bywa nazywany „sztucznym jedwabiem” i zdobywa coraz większą popularność wśród producentów oraz klientów. Jak powstaje i czym się charakteryzuje? Chętnie Ci o tym opowiemy!

Rayon – jak powstaje?

Rayon to bardzo interesujący materiał. Należy do grupy włókien sztucznych, a jednak uzyskuje się go z naturalnego surowca – celulozy. Dzięki temu łączy w sobie najlepsze cechy obu grup tkanin. Rayon bywa czasami nazywany sztucznym jedwabiem. Określenie to powstało ze względu na fakt, że w wyniku procesu produkcji staje się on materiałem śliskim, o eleganckim wyglądzie przypominającym właśnie włókno produkowane z jedwabników. Można więc uznać go za bardziej szlachetną wersję popularnej ostatnio wiskozy.

Zalety i wady noszenia ubrań z rayonu 

Naturalno-sztuczne pochodzenie sprawia, że rayon ma wiele zalet w użytkowaniu. Wyglądem przypomina jedwab, a jednak jest od niego trwalszy. Obecnie w przemyśle odzieżowym bardzo chętnie korzysta się z tej tkaniny, szyjąc z niego bluzki, sukienki czy też szaliki (również te sprzedawane na stronie z-indii.pl). Za jakie właściwości producenci i klienci doceniają tę tkaninę? Rayon pomimo bycia zaliczanym do materiałów sztucznych, pozwala skórze oddychać i jest przyjemny w dotyku. Wpływa to oczywiście pozytywnie na komfort noszenia. Rayon ładnie układa się też na sylwetce i jest trwały. Czy ma on jakieś wady? Należy pamiętać, że ubrania z rayonu mogą mieć tendencję do kurczenia się, a także zdarza się im zafarbować inne materiały podczas prania. Łatwo można jednak temu zapobiec, jeśli tylko pamięta się o praniu w odpowiedniej temperaturze i osobno od pozostałej odzieży. 

Jak pielęgnować rayon, by długo nam służył?

Ubrania z rayonu można nosić przez lata, jeśli tylko pierze się je odpowiednio delikatnie. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby temperatura nie przekraczała 30 stopni Celsjusza, detergent nie był zbyt mocny, a program w pralce przeznaczony dla delikatnych tkanin. Także podczas prasowania warto nie używać zbyt mocnego ciepła. Te kilka prostych zasad wystarczy jednak w zupełności, aby ubrania z rayonu prezentowały się pięknie przez wiele sezonów! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *