Kategorie
Poradniki

Makata – uniwersalna tkanina indyjska

Ciekawą cechą produktów, na które można natknąć się w sklepie indyjskim, jest możliwość zastosowania ich w więcej niż jednej roli. Nie inaczej jest z bohaterką dzisiejszego artykułu. Makata, bo o niej mowa, to wielobarwna tkanina mogącą służyć jako obrus, narzuta, a nawet… dywan na ścianę. Trudno Ci w to uwierzyć? Przekonaj się sam!

Makata – czym jest i z czego powstaje?

Samo określenie makata pochodzi prawdopodobnie od arabskiego „mak ad” oznaczającego nakrycie lub siedzenie. Tradycyjnie jest to tkanina jedwabna przetykana srebrną lub złotą nicią. Najczęściej zdobią ją motywy roślinne. Makaty wytwarzane są przede wszystkim w krajach Bliskiego Wschodu, spotkać się z nimi można również w Chinach. W Polsce dopiero zdobywają popularność, choć i tu są coraz łatwiej dostępne. Pojawiają się na nich różne motywy, nie tylko roślinne, ale i zwierzęce. Makaty produkuje się też w Indiach. Przyjmują one formę dużych bawełnianych tkanin z naniesionymi różnymi pięknymi obrazami.

W jakiej roli sprawdza się makata

Makaty służyły tradycyjnie przede wszystkim do wieszania na ścianach, a także przykrywania mebli. Tkaniny też były też często po prostu wykorzystywane na namioty. Makata jednak jest tak uniwersalna, że wyśmienicie sprawdzi się w każdej roli, w której potrzebne są duże dobrej jakości tekstylia. Może więc być zasłoną okienną, narzutą na łóżko, a nawet kocem plażowym. Nie ma również przeszkód, by położyć ją na stół jako obrus. Niektórzy lubią nawet korzystać z makaty jako prześcieradła. Śmiało można więc pokusić się o stwierdzenie, że w wymyślaniu zastosowań ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Piękne makaty indyjskie – właśnie tu je kupisz

Warto, aby zakupiona makata była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też wytrzymała. Najwyższą jakość zapewniają makaty dostępne w sklepie z-indii.pl sprowadzane prosto z Indii. Co więcej, jest tam duży wybór wzorów, a więc bez problemu znajdziesz najpiękniejszy dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby. Nie czekaj, złóż zamówienie i odkryj, do czego Tobie przyda się ten niezwykły domowy dodatek!

W odpowiedzi na “Makata – uniwersalna tkanina indyjska”

Artykuł na temat tkaniny indyjskiej Makata jest bardzo interesujący i bogaty w informacje. Autorzy przedstawiają historię i właściwości tkaniny, a także różnorodne sposoby jej wykorzystania w dekoracji wnętrz. Warto przeczytać, jeśli interesują nas egzotyczne elementy w aranżacji domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *